بارداری، زایمان و ‏شیردهی در دوران بیماری ویروس کرونا کووید-19

یک خانم های باردارچگونه می تواند از خود در مقابل بیماری ویروس کرونا کووید-19 محافظت نمایند؟

زنان باردار برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا کووید-19 باید مانند سایر افراد همان اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه را انجام دهند. در مقابل ویروس جدید کرونا با استفاده از دستورات زیر، می توانند از خودشان محافظت نمایند:

 1. بطورمستمر دست‌های خود را با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز نمایید
 2. فاصله خود را با دیگران رعایت کنید و از رفتن به مکان‌های شلوغ به شدت پرهیز نمایید.
 3. از لمس کردن چشم‌ها، بینی و دهان خودداری نمایید.
 4. دهان و بینی را با آرنج خمیده یا با استفاده از دستمال هنگام سرفه و عطسه کردن بپوشانید. سپس بلافاصله دستمال استفاده شده را در سطل زباله  بیاندازید.
 5. هنگام خرید میوه و سبزیات آنها را ضدعفونی نمایید.
 6. اگر تب یا سرفه دارید و یا به سختی نفس میکشید ، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. قبل از رفتن به یک مرکز بهداشتی درمانی، با آن مرکز تماس بگیرید و به توصیه‌های مسئولین بهداشتی محل زندگی‌تان عمل نمایید.
 7. زنان باردارو خانم‌هایی که اخیراً زایمان کرده اند – از جمله آنهایی که مبتلا به ویروس کرونا کووید-19 شده اند – باید به معاینه های دوره‌ای خود حتما ادامه دهند.

 آیا یک زن باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری ویروس کرونا کووید-19 می باشد؟

در حال حاضر و شرایط کنونی تحقیقاتی برای پی بردن به اثرات بیماری کرونا کووید-19  در زنان باردار در حال انجام است..سازمان جهانی بهداشت  مکررا به توصیه های خود ادامه داده و با دسترسی به  اطلاعات و شواهد بیشتر آنها را به‌روزرسانی می نماید..

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد زنان باردار نسبت به جمعیت عمومی بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری کرونا قرار دارند.

اما، به دلیل تغییرات جسمی و تغییراتی که در سیستم ایمنی زنان باردار، به ‌دلیل برخی عفونت های تنفسی اتفاقاتی می افتد ،که می توانند به‌سختی بیمارشوند.

بنابراین بسیار اهمیت دارد که زنان باردار از اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از خود در برابرکرونا کووید-19 استفاده کنند و علائم احتمالی کرونا (از جمله تب، سرفه یا مشکل در تنفس) را سریعا به خدمات درمانی گزارش دهند.

آیا یک خانم باردار حتما باید با توجه به علائم ویروس کرونا کووید-19 آزمایش شود؟

بله.

طبق توصیه های سازمان جهانی بهداشت، زنان باردار که علائم بیماری کرونا کووید-19 را دارند، حتما باید در اولویت انجام آزمایش قرار گیرند. اگر مبتلا به کرونا کووید-19 باشند، با تجه به شرایط خانم باردار ممکن است به مراقبت های تخصصی بیشتری نیاز داشته باشند.  دستورالعمل آزمایش ها برا افراد واجد شرایط آزمایش ( کرونا کووید-19) بستگی به مکانی دارد که در آنجا زندگی می کنند.

آیا مادر مبتلا به ویروس کرونا کووید-19 می تواند به نوزاد خود شیر دهد؟

بله.

 مادر مبتلا به ویروس کرونا کووید-19 می تواند به نوزاد خود شیر بدهد.

برای این کار باید:

 1. ابتدا دست‌ها را قبل و پس از لمس کردن کودک بشوید؛
 2. بهداشت تنفسی را هنگام شیر دادن رعایت نماید و در صورت دسترسی ماسک  بپوشد؛
 3. مرتبا سطوحی را که با آنها در تماس هستند،را تمیز و ضدعفونی نماید.

در دوران بارداری و هنگام زایمان چه مراقبت‌هایی برای پیشگیری از ویروس کرونا باید انجام شود؟

در صورت مشکوک بودن یا تأیید ابتلا به ویروس کرونا.

  تمام زنان باردار ، از جمله آنهایی که  مشکوک به ابتلای به عفونت کرونا کووید-19 هستند یا بیماری آنها تایید شده است، قبل، حین و بعد از زایمان باید مراقبت‌های با کیفیت بالا را دارند. این‌ها شامل مراقبت های حین بارداری،  بعد از زایمان، حین زایمان، پس از بارداری و بهداشت روان می‌شوند. یک تجربه زایمان ایمن و مثبت شامل موارد زیر است:

 1. با خانم باردار با احترام وتکریم رفتار شود.
 2. کادر زایمان (با زن باردار) ارتباط صادقانه داشته باشند.
 3. راهکارهای مناسب برای تسکین درد به‌کار گرفته شود.
 4. اگر مقدور باشد (برای زن باردار) امکان تحرک در اتاق زایمان (لیبر) فراهم باشد و موقعیت زایمان توسط زن باردار انتخاب شود.
 5. در هنگام زایمان یک فرد همراه خانم باردار باشد.

در صورت مشکوک بودن یا تأیید ابتلا به ویروس کووید-19، کارکنان بهداشتی باید از اقدامات احتیاطی مناسب به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت برای خود و دیگران پیروی کنند ، از جمله این موارد رعایت بهداشت دست‌ها و استفاده مناسب از لباس های محافظتی مانند دستکش ، روپوش  (محافظتی) بیمارستانی و ماسک پزشکی هستند. 

آیا زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا کووید-19 یا مشکوک به این بیماری، باید حتما سزارین شوند؟

  خیر.

سزارین فقط در صورت توجیه پزشکی انجام شود با توجه به توصیه های سازمان جهانی بهداشت این است که. برای نحوه زایمان هر زن باردار باید بطور مستقل از طرف پزشک تصمیم گرفته شود، و همچنین در نظر گرفتن دلالت‌های زایمانی صورت می‌گیرد

مادرانی که به ویروس کرونا کووید-19 مبتلا هستند و حال عمومی مساعدی ندارند که بتوانند به کودک خود مستقیما شیر بدهند. باید چکار کنند؟

اگر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا کووید-19 یا عوارض دیگر، آنقدر بد حال هستید که نمیتوانید به کودک خود شیر دهید، باید با توجه به نکات بهداشتی و پیشگیرانه کسی به شما کمک نماید، و برای شیردهی کودکتان در دسترس باشد. موارد زیر را از همراهتان کمک بگیرید:

 1. دوشیدن شیر(مادر)؛
 2. برقراری مجدد شیردهی؛
 3. شیر مادر اهدایی.

 .

آیا مادران در صورت ابتلا به ویروس کرونا کووید-19، می توانند کودک یا نوزاد خود را در آغوش بگیرند؟

بله.

 تماس نزدیک، زود هنگام و شیردهی انحصاری به کودک با توجه به دستورات زیر می توانید به رشد او کمک نمایید.

 1. بطور ایمن و با ماسک و شستشوی مکرر دست ها و با رعایت بهداشت تنفسی به کودک خود شیر دهید؛
 2. تماس پوست به پوست با نوزاد خود داشته باشید، با رعایت نکات بهداشتی
 3. با کودک یک اتاق مشترک داشته باشید شما باید قبل و بعد از لمس کردن کودک ، دست های خود را بشویید و تمام سطوح را تمیز نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *