فهرست بستن

خواص به لیمو و طرز تهیه دمنوش و چای به لیمو و طریقه نگه داری از این گیاه به صورت خانگی

به لیمو

خواص به لیمو و طرز تهیه دمنوش و چای به لیمو و طریقه نگه داری از این گیاه به صورت خانگی

خواص به لیمو

به‌ لیمو ( با نام علمی Aloysia citrodora ) یک گیاه دارویی معطر است که بویی شبیه به میوه لیمو را دارد.

برگ‌های به لیمو در موقع تماس دست با آنها اندکی زبر هستند، اگر کمی این برگ ها را در دستان خود بمالید، بویی خوب از آنها متصاعد می شود. این گیاه در اصل بومی آمریکای جنوبی است و میتواند در دیگر مناطق مثلا آب و هوای برخی از نقاط ایران نیز کشت شود، مثلاً مناطق شمالی ایران.
شکل ظاهری این گیاه یک درختچه تا ارتفاع یک و نیم تا دو متر است. شکل برگ های این درخت سوزنی شکل و اندکی زبر هستند. و گل های آن به صورت خوشه‌های باریک، جام گل کوچک و به‌طور مشخص واجد دو لب، به رنگ ارغوانی کمرنگ، میوه هستکی و حاوی ۲۱ عدد بذر است.

گل به لیمو

 

طبع این گیاه گرم است.

آیا در مناطق سردسیر میتوان این درخت چه را کاشت؟

این گیاه در مناطق گرمسیری و استوایی همیشه سبز است؛ اما در مناطق سردسیر در فصل زمستان برگهای خود را همچون دیگر درختان از دست می دهد.

خواص به لیمو

تمامی خاصیت این گیاه در برگهای آن نهفته است که بویی مانند میوه لیمو دارد. در ماه شهریور برگهای این درختچه را می چینند و آن را به صورت پودر پس از خشک کردن در می آورند. همچنین از برگ های آن برای خواص آرام بخش و خواب آور در شب، تقویت حافظه و معده، رفع درد شکم، رفع خستگی سردردهای ناشی از میگرن و سرگیجه، ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد آسم، ضد تپش قلب و علائم سرماخوردگی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان ادویه در مصارف خانگی نیز کاربرد دارد.

خواص اسانس به لیمو

اسانس گیاه به‌ لیمو دارای خواص باکتری کش و حشره کش بوده و همچنین در صنعت عطرسازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مضرات استفاده از به لیمو چیست

توصیه شده است در بیماران دچار نارسایی کلیوی و همچنین در دوران بارداری و شیردهی باید از خوردن هر نوع از فراورده های این گیاه خودداری شود. استفاده موضعی به‌لیمو ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.
برگ و اسانس به‌ لیمو را باید دور از نور، در جای خنک و سربسته نگهداری کرد. از فراورده‌های موجود در بازار آن می‌توان به چای ورون اشاره نمود. چای به لیمو نیز طرفداران بسیاری در بین مردم ایران دارد.

خواص دمنوش به لیمو

خواص دمنوش به لیمو

دم ‌نوش به‌ لیمو آرام بخش و تسکین دهنده اعصاب است. اسانس این گیاه در صنایع غذایی و در تهیهٔ انواع عطر و ادکلن کاربرد زیادی دارد. همچنین عرق به‌ لیمو جهت تقویت حافظه استفاده میشود. به‌لیمو برای تقویت معده در ردیف بهترین داروها قرار گرفته که برای این منظور بهتر است همیشه به صورت دم کرده مانند چای مصرف شود.
دمنوش به لیمو تپش قلب را پایین می آورد. این دمنوش آرام بخش بوده، استرس و خستگی‌های روحی را کم کرده و بی خوابی را تا حدی درمان می کند. مناسب برای درمان سرماخوردگی و سرفه نیز هست. به‌لیمو یکی از بهترین داروها جهت تقویت معده است و همچنین خاصیت ضد نفخ دارد. این دمنوش جهت التیام سر درد و میگرن مناسب می‌باشد.
همچنین بر اساس مطالعات پژوهشگران ایرانی بر روی عصاره این محصول نشان می دهد که برای تسکین دردهای عصبی یا نوروپاتیک مناسب است.

طرز تهیه چای به لیمو

چای به لیمو

 

 یک قاشق غذاخوری به لیمو را با یک لیوان آب جوش دم نمایید.  پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می توانید میل کنید. در هفته دو تا چهار نوبت می توانید از این دمنوش استفاده کنید.

 طرز تهیه دمنوش به لیمو

 یک قاشق غذاخوری به علاوه دو لیوان آب جوش با شعله غیر مستقیم دم بکشد.

کشت درختچه این گیاه در خانه یا در باغ

این گیاه را می توان از طریق قلمه زدن یا خوابانیدن تکثیر نمود. می‌توان تعدادی قلمه ۱۰ تا ۱۵ سانتی جدا شده از یک درختچه به لیمو را در یک لیوان آب بگذارید. پس از ۱۵ روز ریشه‌ها ظاهر می‌شوند، وقتی که ریشه‌ها حداقل به طول ۵ سانتی‌متر رسیدند، قلمه‌ها را بکارید.

چگونگی کشت و پرورش گیاه به لیمو

درختچه به لیمو گیاهی خزان پذیر به ارتفاع حداکثر ۳ متر است. گیاه به لیمو را می توان در آپارتمان، باغ و باغچه پرورش داد. گیاه به لیمو در برابر سرما مقاوم است، ولی در برابر یخ زدگی باید از آن محافظت شود.
جهت جلوگیری از یخ زدن گیاه آن را با کاور پلاستیکی مناسب بپوشانید یا آن را به محل گرمی منتقل نمایید.
گیاه به لیمو را می بایست مرتب آبیاری کنید و همچنین خاک آن باید مخلوطی از پرلیت، ماسه و خاک باشد. و باید در مکانی نیمه آفتابی نگهداری شود. از آنجا که این گیاه رشد زیادی دارد و برگ‌های فراوانی نیز دارد برای حفظ رنگ برگ‌ها و رشد مناسب تغذیه آن باید با کود نیتروژن دار NPK انجام شود. میزان تغذیه بر اساس مشخصات کود خریداری شده از بازار صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *