فهرست بستن

روش های صحیح نگهداری آبغوره خانگی

« روش های صحیح نگهداری آبغوره خانگی »

روش های صحیح نگهداری آبغوره خانگی

 

در این مطلب قصد داریم روش های نگهداری صحیح آبغوره از ابتدای تمیز کردن غوره‌ها، استریل کردن شیشه، ریختن آبغوره در شیشه و عواملی را که موجب کپک زدن و فاسد شدن سریع آن می‌شود. و همچنین  روش‌های صحیح نگهداری آب غوره قبل از درست کردن آن تا بعد از ریختن در شیشه و روش و محل مناسب نگهداری بعد از آن را به صورت طولانی مدت به طور کامل شرح دهیم.

آبغوره از زمان های قدیم مورد استفاده ایرانیان بوده است و اغلب خانواده‌ها آن را در خانه درست می‌کنند. آبغوره فواید زیادی دارد و درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد و نگهداری از آن بسیار مهم است، زیرا آبغوره فاسد می‌تواند موجب خطرات زیادی مثل مسمومیت و حتی ابتلا به سرطان بشود.

قبل از درست کردن آبغوره چه باید کرد؟

ابتدا غوره‌های خراب را از غوره های سالم جدا کنید سپس غوره‌ها را پس از دانه کردن خوب بشویید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند (حدود ۱۴ الی ۲۴ ساعت صبر کنید تا خشک شوند) زیرا آب روی آنها یا نمناکی انها بعد از آبگیری موجب فاسد شدن و کپک زدن سریع آبغوره می‌شود.

نکات بسیار مهم و قابل توجه:

1.برای نگهداری آبغوره از شیشه‌های کوچک استفاده کنید و پس از باز کردن هر شیشه آن را زود مصرف کنید. سعی کنید شیشه‌ای انتخاب کنید که دهانه آن تنگ باشد تا به راحتی کپک نزند.

2.از ظروف یا بطری‌های پلاستیکی برای نگهداری آبغوره استفاده نکنید چون مواد اسیدی موجود در آبغوره با دیواره ظروف پلاستیکی واکنش‌های نامطلوبی ایجاد می‌کند و باعث سمی یا سرطان‌زا شدن آن می‌شود..

3برای نگهداری آبغوره از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید و بهتر است این ظروف شیشه‌ای، تیره باشند تا کمتر نور را از خود عبور دهند.

روش های استریل کردن شیشه آبغوره

 1: با استفاده از آب جوش :

اول شیشه‌ها را بشویید و به صورت افقی داخل قابلمه بگذارید (برای اینکه آب قابله داخل شیشه نیز برود) سپس داخل قابلمه را با آب هم دما با شیشه‌ها پر کنید و آن را روی حرارت متوسط اجاق گاز قرار دهید. اگر شیشه درب فلزی دارد، آن را نیز در قابلمه بیاندازید تا استریل شود. زمانی که آب به جوش آمد، اجازه بدهید شیشه‌ها به مدت یک ربع داخل آب در حال جوش بمانند. بعد از ان شیشه ها را از آب در آورید و صبر کنید تا خشک شود.

نکته ی قابل توجه : 

در این روش شیشه و آب هم دما هستند و با هم دچار افزایش دما می‌شوند و به همین دلیل از شکستن شیشه جلوگیری می‌شود.

2 ) با استفاده از فر :

ابتدا فر را گرم کنید سپس بعد از شستن شیشه‌ها آنها را به مدت حداقل یک ساعت در فر گرم شده بگذارید،

توجه:

فر نباید خیلی داغ باشد زیرا ممکن است شیشه‌ها بشکنند.

طریقه ی صحیح ریختن آبغوره درون شیشه :

بعد از خشک شدن کامل شیشه ها̨ به آرامی آبغوره را داخل شیشه ها بریزید طوری که شیشه تا لبه پر نشود و مقدار خیلی کمی از لبه شیشه خالی بماند تا با ایجاد خلأ، اکسیژن به داخل آبغوره راه نیابد چون امکان رشد کپک‌ها وجوددارد. در انتها روی سر شیشه را با نایلون یا سلفون بپوشانید و درب شیشه را محکم ببندید.
سپس با استفاده از نوار چسب برق کاری دور تا دور درپوش شیشه را چند دور بپیچید. زیرا راه نفوذ هوا درون شیشه بسته می‌شود و مدت طولانی می‌توانید آبغوره را نگهدارید. برای مهر و موم کردن درب شیشه به صورت سنتی می‌توانید با آب و آرد خمیر درست کرده و آن را دور درپوش شیشه قرار دهید.

اصول مهم برای محل نگهداری آب غوره :

در قدیم پس از اینکه آبغوره را داخل شیشه می‌ریختند، آن را جلوی نور مستقیم آفتاب قرار می‌دادند تا به اصطلاح خوشرنگ بشود. اما امروزه این کار از نظر علمی رد شده است،زیرا:

  1. قرار دادن آبغوره در آفتاب باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در آن می‌شود.
  2. ویتامین cموجود در آبغوره، و در برابر نور آفتاب از بین می‌رود چون به نور و حرارت حساس است.و حالت اسیدی آن ممکن است برای معده‌ی افراد حساس به اسید مشکل ایجاد کند؛
  3. از قرار دادن این مواد در مقابل نور آفتاب به طور جدی خودداری شود.
  4. بهتر است شیشه آبغوره خانگی را درجای خشک و خنک نگهداری کنید.با توجه به گفته وزارت بهداشت آبغوره را پس از باز کردن درب آن تا حدود یک سال می‌توانید در یخچال نگهداری کنید.
  5. از تماس قاشق‌های چرب یا مرطوب با آبغوره خودداری کرده و حتی در شیشه آن را هم چرب یا مرطوب نکنید.

اگر آبغوره کپک زد چه کار کنیم؟

در قدیم کپکی که روی آبغوره می‌بست را بر می‌داشتند و بقیه آن را مصرف می‌کردند. گرچه تاکنون مسمومیت و یا بیماری دیگری در اثر مصرف کوتاه مدت آن گزارش نشده است (مخصوصا اگر مقدار کپک ناچیز باشد) اما این کار از لحاظ سلامتی صحیح نیست.
برخی کپک‌ها، سمومی مانند مایکوتوکسین‌ها را تولید می‌کنند و برخی از این سموم در گروه مواد سرطان زا قرار می‌گیرند و می‌توانند باعث ابتلا به انواع سرطان، مخصوصا سرطان کبد شوند. از آنجا که نمی‌توان با چشم غیرمسلح، کپک‌های خوب و بد را تشخیص داد، توصیه می‌شود که در صورت مشاهده کپک زدگی در سطح آبغوره از مصرف آن خودداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *