فهرست بستن

ویروس کرونا از چه راه هایی منتقل می شود؟قسمت اول:(پرتکرارترین پرسش ها و پاسخ ها)

ویروس کرونا از چه راه هایی منتقل می شود؟قسمت اول:(پرتکرارترین پرسش ها و پاسخ ها)

 

آیا ویروس کرونا کویید 19  از راه توالت فرنگی و فاضلاب منتقل می‌شود؟

چه نکاتی را باید قبل از استفاده از توالت فرنگی در نظر بگیریم تا به ویروس کرونا مبتلا نشویم؟

بله امکانش وجود دارد . توضیحات در ادامه ….

به گزارش ایسنا پروفسور کاکو میتسوئو از دانشگاه پزشکی و داروسازی توهوکو که در زمینه اقدامات پیشگیرانه در برابر بیماری‌های مسری تخصص دارد، توضیح داد خطر انتشار ویروس کرونا از طریق لوله‌های فاضلاب در کشورهایی که شرایط بهداشتی نسبتا خوبی دارند، کم است، اما امکان دارد ویروس ها به سطوح توالت و نواحی اطراف آن بچسبند و شما با لمس کردن آن سطوح آلوده با دستانتان به آن آلوده شوید. باید قبل از کشیدن سیفون، درپوش توالت فرنگی را ببندید و حتما پس از استفاده از توالت دستان خود را بطور کامل بشویید. باید برای رعایت موارد بهداشتی در زندگی روزمره خود شیرهای آب، روشویی‌ها و دستگیره‌های در را به طور کامل ضدعفونی کنید.

قبل از استفاده تمام سطوح را ضدعفونی کنید و بعد از استفاده از توالت برای اطمینان از اینکه سطوح آلوده باشند دستان خود را مجداا یا الکل یا محلول ضدعفونی نمایید.

 

آیا  ویروس کرونا با باد کولر منتقل می شود؟

نکات مهم قبل از استفاده از کولر:

لستگی به شرایط محیطی دارد که افراد در آنجا حضور دارند. و مگر اینکه فردی مبتلا در آن اتاق وجود داشته باشد.توضیحات بیشتر در ادامه…

با اینکه چند ماهی از شیوع بیماری کرونا در جهان می گذرد،‌اما هنوز سوالها و ابهامات زیادی درباره این ویروس مرموز وجود دارد.یکی از سوالهای که با گرم شدن هوا مطرح می شود این است که این ویروس از طریق کولر منتقل می شود؟ دکتر مسعود مردانی، فوق متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سوال که آیا باد کولرهای آبی و گازی می تواند باعث انتشار و انتقال ویروس کرونا شود، می گوید:« امکان دارد باد کولر باعث انتقال و انتشار ویروس در محیط شود اما من این مساله را به عنوان یک حقیقت علمی ثابت شده نمی شناسم و منبعی که این مطلب را در در فضای مجازی منتشر کرده منبع قابل اعتمادی نیست. بنابراین این گونه اخبار را بهتر است مردم از منابع معتبر پیگیری کنند.»

این امکان وجود دارد چون راه ورود و خروج هوای فضای اتاق بسته می باشد و اگر کسی بیمار و مبتلا به وروس کرونا باشد و حدود فاصله رعایت نشود امکان انتقال به دیگر اعضای خانواده بسیار زیاد می شود بهترین راه پیشگیری باز گذاشتن راه جریان هوا به اتاقی می باشد که درآن افراد حضور دارند و جدا بودن فرد مبتلا از بقیه ی افراد خانواده می باشد.

 

آیا علایم شایع جدید ویروس کرونا کوید 19 رو به افزایش است؟

بله ، علائم شایع در ادامه آمده است…

در ابتدای اپیدمی با توجه به اینکه کرونا یک بیماری دستگاه فوقانی تنفسی محسوب می شد عمدتا علائمش نیز پیرامون عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی قلمداد می شد به این صورت که فکر می کردند کسی که تب و سرفه و خلط و تنگی نفس داشته باشد کرونا دارد.سپس با توجه به موارد متعدد بیماری در سطح کره زمین، متخصصان متوجه شدند یکی سری از افراد علائمی پیدا می کنند که با علائم عفونت های معمول و ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی انطباق ندارد ولیکن می تواند نشانه ی کرونا باشد.مثلا خیلی از بیماران ما از نداشتن حس بویایی و چشایی در طول دوره بیماری و حتی بعد از آن شکایت می کردند و وقتی آمار جهانی را بررسی کردند، دیدند که این مسأله در بیماران کرونایی شایع است. به خاطر همین سازمان جهانی بهداشت یک سری از شکایات بیماران را به علائم بیماری کرونا اضافه کرد که از دست دادن حس چشایی و بویایی هم یکی از آن هاست.»

عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا در ادامه می گوید:« علائم دیگری هم به علائم شایع بیماران مبتلا به کرونا افزوده شده، که از جمله آن می توان به لرز ، پادرد و استخوان درد، ناتوانی در راه رفتن و علائم گوارشی چون بی اشتهایی که در 30 درصد بیماران کرونایی دیده می شود اشاره کرد. البته افرادی که با علائم گوارشی چون بی اشتهایی و اسهال مراجعه کرده اند بیشتر جوانان و کودکان بوده اند.»

 

آیا ویروس کرونا از طریق آب شرب منتقل می شود؟

 

در صورتی که آب و یا ظرف آن آلوده باشد و در تماس با دهان، چشم و بینی قرار بگیرد امکان انتقال آلودگی به شکل مکانیکی وجود دارد عمده انتقال آلودگی ویروس کرونا، زدن دست آلوده به چشم، بینی و دهان است .توضیحات بیشتر در دامه …

این روزها خبرهای زیادی درباره منتقل شدن ویروس کرونا از طریق آب شرب شنیده می شود، اما دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی با رد شایعه انتقال ویروس کرونا از طریق آب شرب معتقد است آب و غذا راه انتقال عمده ویروس کرونا نیست.

دکتر مردانی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق شبکه آب و فاضلاب کشور، گفت: «نباید اخبار نامناسب به مردم ارائه داد. آب و غذا راه انتقال عمده ویروس کرونا نیست.راه عمده انتقال آلودگی ویروس کرونا، زدن دست آلوده به چشم، بینی و دهان است. عنوان کردن چنین مباحثی با هدف دور کردن فکر مردم از واقعیت انجام می شود.»

به گفته دکتر مردانی، در صورت تماس دست با آب یا غذای آلوده و سپس تماس آن دست با چشم،‌ دهان و بینی امکان انتقال ویروس وجود دارد اما اینکه بگوییم آب شرب به صورت فیکال اورال یا مدفوعی_دهانی راه انتقال بیماری کرونا است، درست نبوده و این موضوع هنوز شناخته شده نیست.

این متخصص بیماریهای عفونی درباره امکان یا عدم امکان انتقال ویروس کرونا از طریق شست‌وشوی صورت با آب آلوده به ویروس کرونا، به ایسنا گفت:« در صورتی که آب و یا ظرف آن آلوده باشد و در تماس با دهان، چشم و بینی قرار بگیرد امکان انتقال آلودگی به شکل مکانیکی وجود دارد.»

 

آیا ویروس کرونا با اشک چشم منتقل می شود؟

 

ویروس عجیب و ناشناخته کرونا از راههای مختلفی می تواند به بدن افراد مختلف نفوذ کند. یکی از این راهها ترشحات اشکی است.«ترشحات اشکی دقیقا همانند مخاط بینی عامل انتقال کرونا است.»

مرتضی انتظاری استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب با اشاره به راه‌های انتقال ویروس کووید ۱۹ از طریق چشم، گفت:« کرونا چشم‌ها را از طریق ورم ملتحمه، همراه با قرمزی، اشک و سوزش چشم درگیر می‌کند. حتی بیمارانی را داشته ایم که مدت‌ها صرفاً با این عوارض درگیر بوده اند و بهبودی در وضعیت چشمی ایجاد نشده و این ورم، التهاب و سوزش به صورت بیماری ادامه دار این افراد را درگیر کرده است.»

فلوشیپ بیماریهای شبکیه با بیان اینکه ترشحات اشکی مبتلایان به کرونا به قطعیت می‌تواند عامل انتقال این ویروس باشد به مهر گفت:« از تماس نزدیک با مبتلایان باید پرهیز کرد چرا که این بیماری صرفاً از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا منتقل نمی‌شود بلکه ترشحات اشکی نیز می‌تواند عامل مهمی برای انتقال ویروس کرونا محسوب شود. ترشحات اشکی دقیقاً همانند مخاط بینی می‌تواند عامل انتقال ویروس کووید ۱۹ باشد بنابراین در محیط‌های عمومی هرگز به چشمان خود دست نزنید و شست و شوی مکرر دست‌ها را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *